Ana Sayfa | İletişim  
      Gençlik İzleme Araştırmaları Web Sitesi  
 
 
GENCİZ nedir?

GENCİZ (Gençlik İzleme Araştırması) projesinde amaç gençlerin ruhsal sorunları, riskli davranışlarını ve alkol-madde kullanımları konusunda yaygın ve sürekli bilgi sağlayacak bir veri ağı oluşturmaktır.

Projede anketler bir web sitesi üstünden ortak bir metodoloji kullanılarak yapılmaktadır. Her araştırmacı kendi ilindeki üniversite  veya lise öğrencilerine bu anketi hazırlanan yazılım aracılığıyla web üstünden uygulamaktadır.  Böylece anketör, baskı, veri girişi masrafı ortadan kalkmakta, araştırmanın güvenilirliği artmaktadır.

Hazırlanan web sitesine (www.genciz.org) her araştırmacıya uygun bir domain ile anket sistemi açılmakta, standart sorular dışında ek sorular forma eklenmektedir.  

Araştırma üniversite veya lise düzeyinde olabilmektedir. Standart bir yöntem uygulandığı için yaş grupları arası bir karşılaştırma da mümkün olabilecektir.

Her araştırmacı ilinde veya kurumunda kendi araştırmasını yapabilmekte ve bu veriyi istediği gibi kullanabilmektedir. Oluşturulan "Veri Kullanım Sözleşmesi" çerçevesinde araştırmacılar ortak veriden  de yararlanabilmektedir.

Böylece kurumlar arası karşılaştırılabilir ve ortak bir veri tabanı oluşturulmaktadır. Ayrıca her araştırmacının kendi isteği ve amacına yönelik bir formu da bu araştırma kapsamında uygulayabilmekte, istediği yayını yapabilmektedir.

Araştırmanın koordinasyonunu Kültegin Ögel yapmaktadır.

GENCİZ ekibine katılmak için "iletişim" sekmesinden e-posta ile başvurabilirsiniz...

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
GENCİZ
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2013 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim